5.Sınıf Matematik Nasıl Çalışılmalı

5.Sınıf Matematik Nasıl Çalışılmalı

Ortaokulun ilk sınıfı 5.sınıf. 5.sınıfa geçen öğrenciler ilkokuldan ortaokula geçme heyecanıyla birlikte derslere giren farklı öğretmenlerle birlikte yavaş yavaş ortaokul sınıflarına alışırlar. Özellikle matematik – fen bilimleri gibi sayısal ağırlıklı ve zihinsel faaliyetlerin yoğun olduğu derslerde temel alt yapı ile birlikte çalışma alışkanlığı ve öğrencilerin ders performansını attığı sınıftır 5.sınıf.

5.sınıfta öğrenciler derslere nasıl çalışmalı, aileler öğrencilere nasıl yardım edebilir? 5.sınıf öğrencileri nasıl başarılı olur?

Çalışma alışkanlığı küçük yaşta başlar. 5.sınıf da bu alışkanlığın kazanılması için ideal bir dönemdir. Bu sınıfta öğrenciler planlı çalışmaya başlamalı ve aileler de çocuklarına destek olmalıdırlar. Özellikle daha önceki ilkokul hayatında ders çalışma programı olan ailelerde bu program devam ettirilmezse ilerleyen sınıflara doğru başarıda ciddi düşüşler gözlenmektedir. Bu yüzden ilkokulda çalışma planı olan aileler çocuğum büyüdü daha az çalışsın gibi bir düşünce içerisine girmemeli.

Planlı çalışmaya eğer çocuk da istekli olursa hem 5.sınıfta hem de diğer sınıflarda öğrencide beklenen başarı kendini gösterecektir. Bunun için ailenin çocuğu destekler davranışı olmalı. Nasıl mı?

Öğrenci saat 19.00 ile 19.30 arasında ders çalışacak. Bu çalışma esnasında çalışmaya rakip olacak TV izleme, oyun oynama, telefonla oynama gibi davranışlar çocuğun ilgisini dağıtacaktır. Özellikle çocuğun bu çalışma saatlerinde aile bireyleri olarak sizler de çalışmayı destekler davranışlarda bulunması gereklidir, örneğin kitap okumak…

Okulda öğretmen, evde aile yönlendirici olmalıdır. Özellikle evde geçirilen vaktin okuldaki zamanı destekler nitelikte olması önemlidir. Aile öğrenciye derslerde yardımcı olabiliyorsa soru çözüm noktasında yardımcı olabilir, anlamıyorsa çözülemeyen soruları öğretmene yönlendirme noktasında öğrenciyi teşvik etmelidir.

Öğrenci olarak çocuklara düşen vazifeler derste dersin güzel bir şekilde dinlenmesi ve uygulamasının dersler birlikte evde tekrar-tekrar yapılmasıdır. bunun için bol soru çözme önemlidir.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan / 5. Toplam değerlendirme

Bizi sosyal medyada takip edin!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Ortaokul Matematik

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir. Sitemizde yer dökümanların tamamı veya bir bölümü hak sahibinin izin alınmadan kullanılamaz, dağıtılamaz, kopyalanamaz, kaynak gösterilerek dahi yayımlanamaz. Web sayfalarımızı kullananlar telif hakkı konusunda yukarıda belirtilen tüm yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir