Ders Çalışma İsteği Nasıl Arttırılır?

Ders Çalışma İsteği Nasıl Arttırılır?

Öğrencilerin matematik dersinde veya diğer derslerde başarısızlık yaşamasının en büyük sebeplerinden biri ders çalışmamasıdır. Ders çalışmama da etkili olan en büyük etmen ders çalışma isteği…Peki ders çalışma isteği nasıl artırılır?

Bazen çalışkan öğrencilerde bile ders çalışma isteğinde azalma olabilmektedir. Çeşitli sebeplerle öğrenci içerisindeki bu isteğin azalması öğrencinin o dönemdeki konuları tam anlayamamasına neden olabilmektedir. Bunun için ders çalışma isteği neden azalmaktadır? Bu sorunun cevabını verelim, daha sonra artırılması için tavsiyelerde bulunalım.

  • ÖNYARGI. Ders çalışma isteğinin azalmasında en büyük etkenlerden biri de önyargılı düşüncelerdir. Bu düşünceler çevre tarafından da desteklenirse öğrenci çalışma isteğini tamamen kaybedebilir. Şöyle biraz daha açıklayalım. Öğrenci matematik çok zor, zaten yapamıyorum söylemleriyle yakınırken aile de senin matematiğin zaten kötü… gibi öğrencinin düşüncesini desteklerse çalışma isteği iyice azalacaktır.
  • ULAŞILMAZ HEDEFLER. Herkesin bir hedefi olmalı, ama ulaşılamaz hedefleri daha akılcı hedeflerle değiştirmek gerekir. Hedef derken kısa dönemli hedeflerden bahsediyorum. Kısa dönemli hedeflerin başarılması uzun dönemli hedeflere ön ayak olacaktır. Matematik seviyenizin şu anda ne olduğunu biliyorsunuz. Öğrenmesi çok güç değil. Yapılan veya yaptığınız denemelerde doğru/yanlış ortalamanız birbirine eşitse yani 20 soruda 10 doğru 10 yanlışınız varsa kısa dönemli hedefiniz matematikten full yapacam ise bu bir anda olabilecek bir şey olmadığı için motivasyonunuzu azaltacak ve ders çalışma isteğinizi yok edecektir. Başarıya adım adım ulaşmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
  • BİLİNÇSİZ PLANLAMA. Ders çalışma isteğinin azalmasında bilinçsiz planlama yapma da etkilidir. Günlük 4 saat ders çalışacak bireyin bu çalışmaları art arda ara vermeden koyması yanlış bir davranıştır. Veya ders saatini 60 dakika tutmak yine yanlış bir ayarlama olacaktır. Ders çalışmada etki 30 dakika olduğu için normal çalışma dönemleri için bir ders saatinizi 30 dakika olarak ayarlayabilirsiniz. Deneme çözerken de bu süreyi maksimum 20 soru / 40 dakika olarak ayarlamalısınız. Denemeler haricinde her 30 dakikalık ders çalışma ardından 5-10 dakika özet geçmelisiniz. Özet geçme ardından min 15 dakika dinlenme yapmalısınız.
  • Bir konuda soru çözerken yanlış yaptığınız hissine kapılıyorsanız, sorunun çözümüne ulaşamıyorsanız test çözmeyi bırakmalısınız. Burada yanlış giden bir şeyler olduğunu siz de farketmişiniz, soru çözmek yerine bu aşamada o konuyu tekrar edin. Tekrar yaparken konunun bilgi notlarıyla birlikte çözdüğünüz soruların çözümlerini de incelemelisiniz.
  • ÇALIŞMA ORTAMI. Televizyon açık, yanı başınızda tablet, telefon ve siz de ders çalışıyorsunuz. Örneklendirme artırılabilir. Aklınızın farklı uyaranlara kayması muhtemel. Burada çalışmadan verim alma yarı yarıya düşecektir. Başarılı olmak istiyorsanız çalışma ortamını düzenlemeli, telefon, bilgisayar, müzik çalar gibi uyaranları çalışma süresince uzağımızda bulundurmalıyız.
  • PLANLI ÇALIŞMA. Planlı çalışma alışkanlığınız yoksa birden planlı çalışma yakalayamazsınız. Öncelikle planlı çalışmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun için de önce günlük 2 saatlik bir çalışma (2 saate 3 ders çalışılabilir) yapabilirsiniz. İki hafta boyunca bu planınıza her şartta uyduktan sonra 2 saati 3 saate çıkararark hedeflediğiniz noktaya gelinceye kadar aşamalı bir süre artışı yapabilirsiniz.

Motivasyonunuzu düşürecek bir sürü sebep olabilir ki bunların her biri ders çalışmanıza engel olacak nedenlerdir. Bu nedenlerin farkında olarak bulardan uzaklaşmanız sizin faydanıza olacaktır.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan / 5. Toplam değerlendirme

Bizi sosyal medyada takip edin!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Ortaokul Matematik

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir. Sitemizde yer dökümanların tamamı veya bir bölümü hak sahibinin izin alınmadan kullanılamaz, dağıtılamaz, kopyalanamaz, kaynak gösterilerek dahi yayımlanamaz. Web sayfalarımızı kullananlar telif hakkı konusunda yukarıda belirtilen tüm yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir