Kaynaştırma Öğrencilerine Matematik Öğretimi ve Dikkat Edilecekler

Kaynaştırma Öğrencilerine Matematik Öğretimi ve Dikkat Edilecekler

Öğrenme güçlüğü sebebiyle veya farklı bir sebeple sınıfınızda bulunan kaynaştırma öğrencisine yaklaşımınız nasıl? Sınıf arkadaşlarının bu öğrenciye karşı tutumu, öğretmenlerin öğrenciye karşı ilgi-alakası ve bu öğrencinin arkadaşlarına ve derslere karşı tavrı nedir?

Sınıfımızda eğer varsa kaynaştırma öğrencisi bu deneyimi edinmişizdir. Peki öğrenciye karşı planlarımızı tam uygulayabiliyor muyuz? Kalabalık bir sınıf içerisinde her bir öğrenciye gösterebildiğimiz ilgiyi bu öğrenciye karşı da plan çerçevesinde gösterebiliyor muyuz?

Kaynaştırma öğrencilerinde de aslında bir anlama düzeyi bulundukları bir seviye var. Yani 7.sınıfta bir kaynaştırma öğrencisi sayıları sıralamayı öğrenirken bakıyorsunuz 5.sınıfta çarpım tablosu işleyebiliyorsunuz. Bu yüzden bu öğrencilerin okul başlangıcında takibi iyi yapılmalı, öğretmenleriyle görüşülmeli ve seviyesi doğru belirlenerek plan bu seviyeye göre başlatılmalıdır.

Kaynaştırma öğrencisi eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrenmeler gerçekleştireceği gibi sosyal ortama uyum, arkadaşlarıyla iş yapma gibi becerileri de okulda daha rahat öğrenecek ve ileriki yaşlara hazırlanacaktır. Bu yüzdendir ki öğrencilerin ayrı bir sınıfta değil de normal bir sınıfta eğitime devam etmeleri istenmektedir.

Kaynaştırma Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar

  • Kaynaştırma eğitimine alınan öğrencilerin yeterli ve yetersiz oldukları yönler birlikte değerlendirilmeli, fiziksel, sosyal, duyusal vb. özellikleri tanınmaya çalışılmalıdır.
  • Kaynaştırma eğitiminde normal sınıf içinde tek bir yetersizlik türüne yönelik yerleştirme yapılmalıdır. Yani işitme, görme vb. yetersizlikten etkilenmişler aynı sınıfta olmamalıdır.
  • Kaynaştırma eğitimine alınacak öğrencilerin birden fazla yetersizlik ve davranış problemi olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Kaynaştırma eğitimi okulda olduğu kadar, okul dışı ortamlarda da sürdürülmeli, kesintiye uğratılmamalıdır.
  • Her aşamada kaynaştırma öğrencisini öğrenmeye karşı güdüleyici, teşvik edici sözler kullanılmalı, kendilerine güvenleri oluşturulmalıdır.
  • Öğrencinin-öğrenciye yardımlaşma ve işbirliği etmesi uygulamalarına yer verilmelidir. Öğrencilerin kaynaştırma öğrencisini kabul etmesi ve ona yardımcı olması sağlanmalıdır.
  • Çocuklara başarabileceği görevler verilmeli, başarısız olduğu noktada bırakılmamalı, öğrenmeyi yetersiz hale getirecek sözler söylenmemeli, başarısı ödüllendirilmelidir.
  • Kaynaştırma öğrencisinin yetersizlik ve özelliği ne olursa olsun durumunu olduğu gibi kabul etmek, benlik ve kişilik gelişimine saygı duymak temel alınmalıdır.
  • Çocuğun kişiliğini, güvenini, ilgisini sarsacak sözlerden kaçınılmalıdır.
  • Kaynaştırma eğitiminin yetersizlikten etkilenmiş çocuğu normal hale getirmek değil, onun ilgi ve yeteneklerini en iyi şekilde kullanmasını sağlamak ve toplum içinde yaşamasını kolaylaştırmak olduğu unutulmamalıdır.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan / 5. Toplam değerlendirme

Bizi sosyal medyada takip edin!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Ortaokul Matematik

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir. Sitemizde yer dökümanların tamamı veya bir bölümü hak sahibinin izin alınmadan kullanılamaz, dağıtılamaz, kopyalanamaz, kaynak gösterilerek dahi yayımlanamaz. Web sayfalarımızı kullananlar telif hakkı konusunda yukarıda belirtilen tüm yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir