Matematikte Ders tekrarı Nasıl Yapılır?

Matematikte Ders tekrarı Nasıl Yapılır?

İlk karşılaşılan bilgiler insanda kısa süreli belleğe aktarılır. Kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe doğru bir şekilde aktarılan bilgiler de öğrenilir. Öğrenilmiş bilgiler daha sonraki konuların alt yapısını oluşturup bu bilgilerin kullanılması sayesinde bilgilerin uzun süreli bellekteki kalıcılığı artar. Bu bilgilerin hangi soruda nasıl bir kullanıma sahip olacağı çabuk canlanır.

Bellek alıştırmalarında en önemli hedef, uzun süreli belleği geliştirmek olmalıdır. Çünkü insan beyninin sınırsız bir kapasiteye sahip olduğuna inanılmaktadır. Bellek ile ilintili olarak insan beyninin potansiyelini anlamak gerekir. Bellek güçlendirici teknikleri bilmek bize, duyuşsal kayıttan seçilen bilgiyi kısa süreli bellek yoluyla uzun süreli belleğe etkili biçimde aktarmayı sağlamaktadır.

Tekrar kısa süreli bellekteki bilgiyi uzun süreli belleğe aktarmada en etkili yöntemlerden biridir. Peki Matematikte Ders tekrarı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle ders çalışmadan sıkılmamanız gereklidir. Konsantre şekilde 15-20 dakikalık tekrar çalışmaları sıkılmanızı engelleyecektir.
  • Bu şekilde yapılan çalışmalar bilgiyi uzun süreli depolamaya yardımcı olacaktır.
  • Ders tekrarının belirli bir plan ve programla ve sakin bir ortamda yapmak kadar güçlü bir zihne de ihtiyacımız vardır. Zihnimizi güçlendirmek için ise;
  • Uyku düzeni; günlük 8 saatlik uyku uyumak beyni dinlendirir.
  • Spor yapmak; beyne oksijen gitmesini sağlar
  • Bulmaca çözmek; kelime haznesini genişleterek hafızayı güçlendirir.
  • Klasik müzik dinlemek; zihni rahatlatır.
  • Sağlıklı beslenmek; beynin güçlenmesini sağlayacaktır.

Bellek güçlendirme yolları

1. İlgi: İlgi duyduklarınızı daha kolay anımsarsınız.

2. Seçme: Belirgin şeyleri seçin ve onlar üstünde yoğunlaşın.

3. Dikkat: Unutmak istemediklerinize dikkat edin.

4. Anlama: Yeni bilgiyi ne kadar çok anlarsanız o kadar hatırlarsınız.

5. Unutmamaya istekli olma: Kendinizi unutmamak için zorlayınız. Tekrarlar yapınız. Unutmak istemediklerinizi daha kolay hatırlarsınız.

6. Güven: Olumlu zihinsel hazırlık. Belleğinizin güçlü olduğuna inanırsanız, bu gerçekleşecektir.

7. Egoya (gurura) kapılma: Egonuzun, unutmamanız gereken bilgiyi edinmenize engel olmasına izin vermeyin.

8. Çağrışım: Daha iyi hatırlamak için konular ve eşyalar arasında ilişki kurun.

9. Birikim sağlama: Bir konu hakkında ne kadar çok deneyiminiz olursa, yeni bilgiyi unutmamanız o kadar kolay olacaktır.

10. Düzenleme: Konuları mantıksal gruplar halinde sınıflandırın.

11. Yeni bellek oyunları ile alıştırma yapma: Yeni hatırlama teknikleri ile ne kadar çok alıştırma yaparsanız, belleğiniz o kadar güçlü olacaktır.

Matematik tekrarı yaparken tekrar yapacağımız konunun genel hatlarını öncelikle hatırlamalıyız. Ardından okulda veya anlatım sırasında verilen bilgiler okunarak bu bilgilere ait örnekler çözülür ve bilginin kullanımı öğrenilir. Daha sonra çözülen veya test kitaplarında hazır olan sorulardan bu bilgiyi kullanabileceğiniz sorular çözülür. Bilgiyi kullanma kadar aktarma da önemlidir. Öğrendiğiniz bilgileri birleştirerek aynı konuda farklı soru tiplerinde uygulayabilmeniz gerekir. Bunun için soru çözümleri şarttır.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan / 5. Toplam değerlendirme

Bizi sosyal medyada takip edin!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Ortaokul Matematik

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir. Sitemizde yer dökümanların tamamı veya bir bölümü hak sahibinin izin alınmadan kullanılamaz, dağıtılamaz, kopyalanamaz, kaynak gösterilerek dahi yayımlanamaz. Web sayfalarımızı kullananlar telif hakkı konusunda yukarıda belirtilen tüm yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir