LGS 2019 Liselerin Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimler

LGS 2019 Liselerin Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimler

LGS tercihlerini yapacak 8.sınıf mezun öğrenciler Liselere Giriş Sınavı olan LGS den aldıkları puan ve özellikle yüzdelik dilimleri dikkate alarak liseler için tercihte bulunacaklar. Bunun için de bir önceki yılda hangi lise kaç puanla öğrenci almış, hangi nitelikli liseye hangi yüzdelik dilimlerle yerleşilmiş oldukça önemli hale geliyor.

Fen liselerinin taban puanları ve yüzdelik dilimleri ile sınavla öğrenci alan nitelikli anadolu liselerinin taban puanları ve yüzdelik dilimlerini öğrenmek isteyenler için MEB tarafından yayımlanan taban puanlar listesinden faydalanabilirsiniz.,

2018 LGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yerleştirmede PUAN mı önemli YÜZDELİK DİLİM mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın değerlendirme kriterleri arasında önemli bir yer tutan yüzdelik dilim, öğrencinin Türkiye genelinde ya da bulunduğu ilde sahip olduğu sıralamanın yüzde olarak ifade edilmesidir. Gerek liselere yerleşmede gerekse de diğer yerleştirme sınavlarında tercihlerde esas olarak yüzdelik dilim kullanılır ve yüzdelik dilim +-1 bazında yerleşme tercihlerinde bulunulabilir.

İSTANBUL LİSELERİ VE ÜNİVERSİTE YERLEŞMELERİ

İSTANBUL ATATÜRK FEN LİSESİ

Liseden mezun olan 49 öğrenci tıp fakültesini kazanmıştır. Üniversiteye yerleşen 48 öğrenci de diğer bölümleri kazanmayı başarmıştır. Mühendislik Fakültesini kazananların büyük bölümü Boğaziçi, İtü, Sabancı ve Koç üniversitesini kazanmıştır. Oran olarak en fazla İstanbul Teknik Üniversitesi tercihinde bulunulmuştur. Mezunlarından 2 öğrenci diş hekimliği bölümünü ve 2 öğrenci de hukuk bölümünü kazanmıştır. Üniversiteye yerleşenlerden tıp fakültesine girme oranı %50,5 olarak gerçekleşmiştir.

GALATASARAY LİSESİ

Galatasaray Lisesi mezunlarının %100’ü üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşmiştir. Lise mezunlarından 21 tanesi Galatasaray Üniversitesine, 32 tanesi Koç Üniversitesine, 18 tanesi Boğaziçi Üniversitesine, 18 tanesi Bahçeşehir Üniversitesine ve 12 tanesi de Amerika ve İtalya gibi ülkelerde bulunan üniversitelere yerleşmiştir.

BEŞİKTAŞ KABATAŞ ERKEK LİSESİ

İstanbul’daki köklü liselerden bir diğeri de Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi olduğunu belirtmemiz gerekir. 1908 yılında kurulan lise konumu itibariyle de çok özel bir yere sahiptir. 2018 YKS ile üniversiteye yerleşen mezunları içerisinden 54 öğrenci Tıp Fakültesini, 8 öğrenci Diş Hekimliği Fakültesini ve 8öğrenci de Hukuk Fakültesini kazanmıştır. Bunun yanı sıra 2018 mezunlarından 36 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 20 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine, 6 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesine, 17 öğrenci Koç Üniversitesine ve 9 öğrenci de yabancı ülkelerde bulunan üniversitelere yerleşmiştir. 2018 yılının en başarılı lisesi olarak belirtmek doğru olacaktır. Müthiş bir başarı yüzdesi elde edilmiştir.

İSTANBUL FATİH ERKEK LİSESİ

İstanbul Fatih Lisesi, 1884 yılında Fatih ilçesinde kurulan köklü liselerden biridir Üniversite sınavlarında birçok birinciyi mezun eden lise olarak önemli bir yer edinmiştir. 2018 yılı mezunlarından: 33 tanesi Tıp Fakültesine, 88 tanesi başta Almaya Berlin’de bulunan üniversiteler olmak üzere yabancı üniversitelere, 8 tanesi Koç Üniversitesine ve 31 tanesi de Boğaziçi Üniversitesine yerleşmiştir.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan / 5. Toplam değerlendirme

Bizi sosyal medyada takip edin!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Ortaokul Matematik

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir. Sitemizde yer dökümanların tamamı veya bir bölümü hak sahibinin izin alınmadan kullanılamaz, dağıtılamaz, kopyalanamaz, kaynak gösterilerek dahi yayımlanamaz. Web sayfalarımızı kullananlar telif hakkı konusunda yukarıda belirtilen tüm yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir